15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаСветЕмотивен момент кога момче од Албанија од ИСИС се врати кај своето...

Емотивен момент кога момче од Албанија од ИСИС се врати кај своето семејство (ВИДЕО)

Момче од Албанија кого мајка му пред пет години го одвела во Сирија, каде се придружила на ИСИС, вчера беше одведено во Италија и се сретна со својот татко Африм Бериша и сестрите, пренесуваат агенциите.

Бериша својот син Алвин го барал од 2014, кога неговата сопруга, која се придружила на терористичката Исламска држава, го напуштила остатокот од семејството и со момчето заминала за Сирија.

11-годишниот Алвин бил најден претходно годинава во камп за бегалци во Ал Хол, на североистокот на Сирија, а е под контрола на Курдите. Во кампот по падот на самопрогласениот калифат беа доведени членовите на семејствата на борците на ИСИС, а меѓу нив бил и малиот Алвин. Мајката на момчето умрела пред неговите очи за време на борбите.

Африм заминал во кампот за да го најде Алвин и тие се сретнале. Но од бирократски причини властите на кампот не му дозволиле да го поведе својот син во Италија.

На средината на минатиот месец, откако на телевизија беше прикажана нивната средба во кампот, Меѓународниот црвен крст, Црвената полумесечина и италијанските и албанските власти со заеднички напори се трудеа да го доведат Алвин дома. Алвин вчера пристигна во Италија, каде на аеродромот го дочекаа таткото и сестрите, а нивното конечно обединување го снимија камерите.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...