7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонија“Уште сум спремен да излезам и да се борам за Македонија!” (Видео)

“Уште сум спремен да излезам и да се борам за Македонија!” (Видео)

Во саботата во Штип во организација на Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија „Мирка Гинова“, се организираше Егејска семакедонска вечер.

Настанот се одржа по повод денот на ослободувањето на градот Штип во ресторанот “Астибо Плаза”.

На настанот учество зедоа врвни уметници меѓу кои: Илчо јованов, Зоран Џорлев, Горанчо Ангелов-Гајда, Љупчо Стефанов-Цоцо, Иван Димков, КУД „Крушаре-Пазар“-Егејска Македонија, Трајко Димков, Марија Димкова, Васил Чамов, Панче Мусев и Академија Еуроарт.

На настанот се обрати Александар Поповски, почесен претседател на Здружението на Македонците од Егејскиот Дел на Македонија-Битола, борец за човекови права, пред се’ за Македонците во Егејскиот, Пиринскиот дел на Македонија, Мала Преспа и ширум светот.

Роден е 1932 гoдина, во с.Долно Котори, Егејска Македонија. Учесник во граѓанската војна во Грција од 1946-1949г. По егзодусот престојува во Русија каде и завршува воена академија и се стекнува со звање Генерал. Претседател на првото здружение, Здружение Македонците од Егејскиот дел на Македонија-Битола формирано 1973 година.

Во моментот е сенатор и почесен Претседател на Здружението на Македонците од Егејскиот Дел на Македонија – Битола.

Markukule.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...