15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаИсчистено ѓубрето што го фрламе од автомобили на скопската обиколница

Исчистено ѓубрето што го фрламе од автомобили на скопската обиколница

Јавното претпријатие за државни патишта го исчисти сиот отпад фрлен долж скопската обиколница. Со средства од буџетот на ова претпријатие е реализирано косење на тревата и плевелот, кастрење на гранките и грмушките, како и сечење на дрвја во патниот појас, информираат од ЈП за државни патишта.

Количеството на собраното ѓубре од скопската обиколница говори дека постојат многу несовесни граѓани што фрлаат смет каде што ќе стигнат. За решавање на овој проблем, Јавното претпријатие за државни патишта годинава склучи два договора за надминување на ваквите проблеми.

Компанијата „ЕКО КЛУБ“ од Битола, во период од две години, е ангажирана за косење на трева, плевел и грмушки, кастрење на гранки и нивно сечење во рамките на патниот појас, како и за чистење и собирање на сметот. За одржување на патиштата со овој договор се издвоени 70,8 милиони денари.

За период од две години, летово беше склучен и договор за чистење на канавки, риголи, пропусти, берми и кресање на банкини. За овој сегмент од одржувањето на македонските патишта се издвоени дополнителни 70,8 милиони денари од буџетот на ЈП за државни патишта.

мета.мк

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...