7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: За првпат во специјалната единица ,,Волци“ има Албанци, градиме мултиетничка Армија

Пендаровски: За првпат во специјалната единица ,,Волци“ има Албанци, градиме мултиетничка Армија

,,При денешната посета на Баталјонот за специјални намени и Ренџерскиот баталјон имав можност повторно да се уверам во нивната дисциплина, посветеност и подготвеност во извршување на најспецифични задачи. За првпат единицата “Волци” има припадници од албанската етничка заедница и со тоа придонесува кон вистинско градење на мулти-етничка Армија што го отсликува нашето општество. Припадниците на нашата Армија се нашите најголеми амбасадори со учеството во многу меѓународни операции, обуки и вежби, интероперативна со партнерите и наскоро Армија на членка на НАТО“-изјави Претседателот на РСМ и Врховен командант, Стево Пендаровски..

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...