20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонска џихадистка бара да се врати дома: ''Не се седи тука, многу...

Македонска џихадистка бара да се врати дома: ”Не се седи тука, многу е студено”

Новинарска екипа на албанската телевизија „А2“ го посети кампот Ал Хол во Сирија каде што живеат илјадници жени и деца на борци на озлогласената терористичка организација Исламска држава.

Во кампот Ал Хол кој се наоѓа во близина на сириско-ирачката граница, живеат илјадници жени-џихадистки заедно со своите деца, кои што се сместени тука после крахот на Исламската држава.

Тие иако свесно отпатувале во Сирија со своите деца, практикувале радикален Ислам и ги поддржувале ѕверствата на нивните сопрузи кои го шокираа светот, сега бараат да се вратат назад во своите домови затоа што во кампот условите за живеење не биле добри.

Новинарот на „А2“, Ревајет Шахини во кампот пронајде жена со потекло од Македонија која заедно со своите деца отпатувала на Блискиот исток да ѝ служи на Исламската држава. Таа бара македонските власти сега да ѝ помогнат да се врати дома.

Жената на новинарот му откри дека во Сирија пристигнала пред шест години и сега сака да се врати во Македонија затоа што условите таму биле лоши и на зима било многу студено.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...