14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија (ВИДЕО) Столтенберг: Северна Македонија мора да има 5Г мрежа за влез во...

(ВИДЕО) Столтенберг: Северна Македонија мора да има 5Г мрежа за влез во НАТО

Translate (Eng):[gtranslate]

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како Северна Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација, изјави Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во интервју за Српската редакција на Гласот на Америка.

На пример, постојат стандарди кои мора да се исполнат кога е во прашање цивилната инфраструктура и телекомуникација, како што е 5Г. Тоа се однесува и на новите идни членки, како Северна Македонија. Овие стандарди не се однесуваат на земјите кои не се членки, но, ние можеме да ги замолиме или да ги советуваме тоа да го направат“, изјави Столтенберг, одговарајќи на прашањето за Кина и нејзиното влијание во регионот.

РЕКЛАМА
- Реклами -