21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Народот ќе плаќа судски трошоци на обвинети политичари, а болни деца ќе...

Народот ќе плаќа судски трошоци на обвинети политичари, а болни деца ќе останат на улица – самохрана мајка на девојче со церебрална парализа на удар на извршителите!

Translate (Eng):[gtranslate]

Извршители затропаа на вратата на петнаесет – годишната Мартина, девојче со церебрална парализа која живее со својата мајка Маргарита Маги Миолошевска, која е самохран родител, во социјален стан во Гостивар.

Вознемирената мајка во телефонски разговор за ,,Фокус,, појаснува дека нивната агонија нема крај. Околу тоа како се довела во состојба да влезе во извршителските лавиринти, вели дека приказната е долга, но сепак, доколку државата имала слух за неа, решението ќе било пронајдено многу одамна.

-Социјалните станови беа изградени во 2002 година и во времето кога се вселивме, немаше ниту струја, ниту вода. Се изнамачив како самохрана мајка на дете со посебни потреби, сопругот ми почина на 40 години, по раѓањето на Мартина, беше тоа тежок период. Невработена, живеев на товар на мајка ми и од милоста на роднините.
Плаќав кирија на ЈП за стопанисување со станови и деловен простор, сума од околу 1.500 денари месечно. Потоа, не стопираа, не известија дека не треба да се плаќа кирија, бидејќи се водел спор со инвеститорот, односно компанијата Пелагонија од Гостивар која ги изгради зградите.Помина и тоа, јавното претпријатие повторно ги превзеде становите, значи киријата требаше пак да се плаќа таму.

РЕКЛАМА

Во меѓувреме, додека не плаќавме, во рок од неколку години, односно откако го добивме дописот дека не треба да се плаќа на ЈП, се натрупаа сумите, не по наша вина.

Јас во тој период бев во тешка финансиска состојба, и натрупаниот долг не го плаќав редовно. Во меѓувреме, како што впрочем и вие од ,,Фокус,, пишувавте лани, апелирав да ми се направи замена на станот, бидејќи живеам на третиот кат во зграда без лифт и не можам повеќе да ја носам Мартина на раце по скалите. Таа е веќе возрасна, јас стареам и ја немам силата од млади години… Значи отворено барав да ми доделат стан на приземје, на прв кат или пак во зграда со лифт. Сите останаа неми и глуви на моите апели – појаснува мајката.

ЗА ПОВЕЌЕ МОЖЕ ДА ПРОЧИТАТЕ ТУКА:

- Реклами -