7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаАпелација смирува: Катица Јанева ја пуштивме дома, ама нејзиниот пасош е кај...

Апелација смирува: Катица Јанева ја пуштивме дома, ама нејзиниот пасош е кај нас не може да ни побегне.

Апелацискиот суд освен куќен притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и определи и мерки за претпазливост, односно забрана да комуницира со лицата опфатени во случајот „Рекет“, таа не смее да ја напушти земјава ниту со лична карта, и го одзеде пасошот и има забрана за издавање на нов.

Од Апелација за Фокус, велат дека за да ја донесат оваа одлука ја имале предвид здравствената состојба на Јaнева, тоа што три месеци поминала во притвор, истрагата е завршена и има обвинение, па нејзиното присуство може да се обезбедува и со поблага мерка.

Јанева нема да се врати во Гевгелија, туку домашниот притвор ќе го издржува во станот на нејзиниот син. Претходно Јанева престојуваше во изнејмена куќа за која месечно се плаќаше по 400 евра. Судењето за Јанева ќе почне на 3 декември.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...