7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаЛихвари за 20 000 евра со закани барале 120 000 евра па...

Лихвари за 20 000 евра со закани барале 120 000 евра па завршиле во притвор

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, осомничени дека како соизвршители сториле кривично дело – Изнуда од чл. 258 ст.1 во врска со чл. 22 од Кривичниот законик. За едно од лицата постои основано сомневање дека сторило и кривично дело – Лихварство од чл. 260 ст.1 од Кривичниот законик.

Имено, во периодот од почетокот на годинава до ноември, едниот осомничен дал услуга на лице – сведок и оштетен во постапката, при што за себе договорил несразмерна имотна корист. Тој договорил да му позајми пари во висина од 20.000 евра, но со каматна стапка од 10% на месечно ниво. Посредник за зајмувањето и примањето на парите бил вториот осомничен.

Откако оштетениот не можел навреме да го намири долгот, двајцата осомничени од октомври започнале да изнудуваат пари од мајката на оштетениот, употребувајќи сериозна закана дека нејзиниот син ќе го убијат или тешко телесно ќе го повредат. Притоа, од неа барале парични средства во висина од 120.000 евра. На 18.11.2019 година, во еден трговски центар во Скопје, мајката се сретнала со еден од осомничените и му предала коверт со 60.000 денари. Осомничениот ги зел парите и веднаш бил лишен од слобода од страна на овластени полициски службеници. Другиот осомничен, против кого е поведена постапка и за лихварство, не е достапен на органите на прогонот.

Надлежниот јавен обвинител оцени дека и кај лицето кое беше лишено од слобода постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност тој да го повтори кривичното дело или да влијае врз сведоците или врз неговиот соучесник. Од тие причини, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави Предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...