11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветДодека во Македонија јавниот превоз е најскап во светот, во Луксембург возењетое...

Додека во Македонија јавниот превоз е најскап во светот, во Луксембург возењетое ќе е бесплатно за сите.

Луксембург треба да стане првата земја на светот која целиот јавен превоз ќе го направи бесплатен. Новоизбраниот премиер Хавиер Бетел и коалиционата влада најавија дека следното лето ќе ги укинат сите цени на возови, трамваи и автобуси. Имајќи го предвид долготрајното патување и влијанието на јаглерод на земјата, новиот потег се надеваат дека ќе ги ублажи некои од најлошите застои во светот, пишува archdaily.

Луксембург има повеќе од 400 000 патници кои одат на работа во Белгија, Германија и Франција. Оваа година таа земја почна на сите помлади од 20 години да им нуди бесплатен превоз а средношколците исто така можеле да се возат бесплатно помеѓу училиштето и домот. Ова е земја која моментно има најголем број автомобили за своето население во Европската унија.

Како што пренесе Гардијан, допрва треба да се донесе одлука за тоа што треба да се направи и за одделите на прва и втора класа во возовите. Патниците сега плаќаат по 2 евра за најмногу два часа патување, што ги покрива скоро сите патувања во малата земја. Владеачката коалиција соопшти дека планира да ги преправи даночните олеснувања за патниците, што е надомест расположлив врз основа на помината далечина. Почнувајќи од 2020 година, сите билети ќе бидат укинати за да се заштеди на наплата на карти и на набавките на билетите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...