30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија На граѓаните им „пукна“ филмот: Тргнете ни ги извршителите од врат зошто...

На граѓаните им „пукна“ филмот: Тргнете ни ги извршителите од врат зошто правдата ќе ја земеме во свои раце.

Translate (Eng):[gtranslate]

На протест пред Министерството за правда граѓани се пожалија дека платите и пензиите не им стигнуваат да ги подмират наталожените долгови и камати за извршители..

За 1 денар долг плаќаат и по 600.000 денари заостаната камата, се пожалија некои од нив порачувајќи „Симнете ни ја јамката околу вратот или правдата ќе ја земеме во свои раце“.

Доколку институциите не направат ништо околу укинување на извршителите, од здружението „Стоп на извршителите“ најавија протести секој вторник.

РЕКЛАМА

Во моментов околу 88 илјади граѓни имаат блокирани сметки.

- Реклами -