7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПациентите од леукемија од денес ќе се лекуваат со донација.

Пациентите од леукемија од денес ќе се лекуваат со донација.

Од Комисијата за заштита на конкуренција за НОВА потврдија дека Клиниката за хематологија поднела барање за поведување на прекршочна постапка против двете веледрогерии кои настапиле со однапред договорени енормно високи цени на тендерот за лекот Иматиниб.

Пациентите со леукемија(хронична миeлоична леукемија)од денеска почнаа да добиваат од лекот Иматиниб. На Клиниката за хематологија стигнала донација од 100 кутии кои ќе ги покријат потребите на болните од еден месец. НОВА, неофицијално дознава дека донацијата е од „Септима“ една од фирмите учеснички на тендерот која е дисквалификувана бидејќи немала дозвола за промет.

Според информациите од Здружението на пациенти од ХМЛ, пациентите добиваат по една кутија од лекот, а не по една лента како што беше случај во последните 1-2 месеца. Утре ќе биде распишан нов тендер во Министерството за здравство за истиот лек, откако двата последни(на Хематологија и во Министерството) беа поништени. Сепак, неизвесно е до кога пациентите ќе имаат од неопходниот лек со оглед на тоа што тендерската процедура трае долго.

Денеска од Комисијата за заштита на конкуренција за НОВА потврдија дека Клиниката за хематологија поднела барање за поведување на прекршочна постапка против двете веледрогерии кои настапиле со однапред договорени енормно високи цени на тендерот за лекот Иматиниб. Поради ова тендерот на Хематологија беше поништен, а пациентите со хронична миeлоична леукемија 10 дена останаа без лекови.

Извор:Нова

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...