10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаАли-пашината џамија во Охрид, ќе биде свечено отворена во четврток.

Али-пашината џамија во Охрид, ќе биде свечено отворена во четврток.

На 28 ноември во 13.30 часот, свечено ќе биде отворена џамијата Али паша во Охрид, соопштуваат од Исламската верска заедница на нивниот фејсбук профил.

На 28 ќе се инаугурира џамијата Али Паша во Охрид

На 28 моември 2019 год , во 13.30 часот, свечено ќе биде отворена џамијата Али паша во Охрид, соопштуваат од секторот за информации на Реисул Улема х. Сулејман еф. Реџепи, Претседател на Исламската Верска Заедница на Република Северна Македонија.

Инаку, џамијата датира од XV-XVI век и се наоѓа во Старата Чаршија на градот Охрид, на патот што води кон езерото, во близина на познатиот чинар.

Ги каниме муслиманските верници да бидат дел од овој свечен настан кога, по долго исчекување, повторно ќе блесне убавата Али Паша Џамија, пишува на фесбук профилот на Исламската верска заедница.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...