19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаЗатвореник кој бил изложен на силна терапија во Охрид, денес почина на...

Затвореник кој бил изложен на силна терапија во Охрид, денес почина на 22 годишна возраст. (Видео)

Имал 22 години, во сабота наутро на пребројувањето во кумановскиот затвор, Љабинот Мисини не се јавил и стражарите откриле дека е починат. Од затворот повикале полиција и обвинител, а телото на 22-годишниот затвореник е предадено на обдукција. Според првичните сознанија не се откриени повреди од тепање или физичко насилство, а ќе се прават дополнителните токсиколошки анализи. Во истрагата се проверуваат и безбедносните камери. Мисини спиел во своето одделение каде затворениците се сместени во повеќе простории за спиење. Во својата спална тој бил сам, а вратата не се заклучува бидејќи има една голема врата со решетки пред заедничката просторија со повеќе затвореници.

Сите затвореници дале изјави, а исказ пред полицијата дале и стражарите. Од затворот тврдат дека Мисини претходно не барал лекарска помош иако во јавноста се проширија шпекулации дека во текот на ноќта му било лошо и барал лекар. Од кумановскиот затвор пратиле писмен извештај до Управата за извршување на санкции.

телма

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...