4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонија''Балканот е сеизмички активен, можен е и посилен земјотрес со епицентар во...

”Балканот е сеизмички активен, можен е и посилен земјотрес со епицентар во Македонија?!”

Причина за настанување на земјотресите, како што вели, проф. Д-р Велкоски, покрај тектонските поместувања е и магмата која е неколку 1000 степени целзиусови. Функционира, пулсира и ја создава магнетосферата. При временски промени геомагнетното поле има директен или индиректен контакт со магмата при што се создаваат земјотресите. Доколку е подалеку епицентарот земјотерсот е хоризонтален, доколку е поблиску вертикален. Со оглед на тоа што епицентарот на денешниот земјотрес беше во Албанија, во нашата земја се почувствува хоризонталенно нишање на објектите или хоризонтално поместување и тој го смета за помалку опасен од вертикалниот.

-Ако имаме објект изграден на делумна геолошка аномалија предизвикана од ерозија од течение на води, расет или длабока пукнатина , во тој случај објектот е далеку несигурен или ранлив. Доколку има вертикални осцилации има голема можност тој објект да се прекрши. Еден дел да потоне и да го повлече и другиот, како при скопскиот земјотрес-вели Велкоски.

Во однос на Земјината топка вели проф. Велскоски, ние не сме далеку од Албанија, па затоа и се почувствува кај нас со голем интензитет. Јачината на земјотресот зависи од самата енергија која се празни во моментот. Дали би можел да се повтори со епицентар кај нас?

– Може, меѓутоа јас не очекувам да се активира и друг сеизмички центар односно епицентар, меѓутоа во конкретниот случај анализирајќи ги амплитудите што беа присустни и интензитетот сметам дека таа енергија е испразнета во Драч и дека во најскоро време не се очекуваат нешто посериозни активности на наше тло-изјави Велкоски.

тв-21

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...