2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаБронза и злато за момче со Даунов синдром од Скопје

Бронза и злато за момче со Даунов синдром од Скопје

Ники мајстореее – се ореше од трибинте на базенот „Спартак во Софија“ кога Никола Стојановски, момче со Даунов синдром од Скопје ги финишираше трките во 25 метри краул и грбно. Како и секогаш, најголемата поддршка му беа неговите другари со Даунов синдром од Скопје, кои беа најгласни и со кои со години заеднички тренираат

Ники (15) се закити со златен медал на 25 метри краул и со бронзен медал на 25 метри грбно на Мeѓународниот турнир по адаптивно пливање во организација на фондацијата „Воден пат“ од Софија на кој учествуваа 85 деца со интелектуална и физичка попреченост од Бугарија, Србија и од Македонија.

Радоста беше огромна, иако ова не му се први меѓународни награди на Никола кој со пливање активно се занимава три години.

За тоа како почнала приказната со пливањето мајка му Сузана Стојановска раскажува:

– Пред да почне да спортува, Никола беше хиперактивен, постојано во движење, како да бараше нешто.. Откако почна активно да се занимава со спорт, сосема му се смени однесувањето во позитивна насока. Научи дека треба редовно да оди на тренинзи, ги научи правилата во спортот, стана потрпелив, научи што значи тимска игра. Тој во спортот буквално се пронајде себе си. Најмногу го сака пливањето каде има и најголем успех.

Стојановска која е и претседател на здружението „Дневен центар – доза среќа“ кој го организираше гостувањето на македонските пливачи со Даунов синдром во Софија, додава дека спортот е особено важен за овие деца пред се` од здравствени причини.

– Децата со Даунов синдром имаат слаб тонус на мускулатурата и пливањето им помага да ги зајакнат мускулите. Правилното дишење кое е основа во овој спорт, е тесно поврзано со говорот и апнеата која ја имаат поголемиот дел од децата. Покрај здравствените бенефити, би додала дека најважна е социјализацијата и инклузијата која токму преку спортот има најголем успех – додава Стојановска.

Успесите на Ники и другите членови од клубот најмногу се должат на неуморната работа на тренерот по адаптивно пливање Радован Велјановски кој веќе неколку години држи тренинзи за деца и млади со попреченост во базенот при спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

– Пливањето се смета за спорт број еден за лицата со попреченост поради тоа што водата делува смирувачки и помага во целокупниот физички и метален напредок. Особено се важни натпреварите, бидејќи тие влијаат врз градењето на карактерот . Децата со попреченост се стекнуваат со свое „јас“ и стануваат помотивирини и во другите области од животот. За сево ова кај нас е задолжена група на млади тренери кои со голема љубов и ентузијазам волонтерски трипати неделно одржуваат тренинзи – вели Велјановски.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...