4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗабаваМаск објасни зошто пукна непробојното стакло на Cybertruck

Маск објасни зошто пукна непробојното стакло на Cybertruck

Директорот на компанијата Tesla, Елон Маск, објасни зошто за време на претставувањето на електричниот пикап Cybertruck минатата недела пукна, наводно непробојното стакло на возилото, по што акциите на компанијата ја изгубија вредностa, а тој остана без 770 милиони долари.

Маск тврди дека клучен момент бил, кога ударот на големиот чекан тестиран за отпор на вратата направена од специјална мешавина од различни метали, ја „срушил“ структурата на стаклото и се компромитирала неговата јачина.

Тоа резултирало со пукање на стаклото, кога дизајнерот Франк вон Холхаузен удри со металната топка.

“Да, ударот со чекан во вратата ја напукна основата на стаклото, што предизвика металната топка да не отскокне. Требаше прво да го погодиме прозорецот а потоа да го направиме делот со чеканот и вратата”, напиша Маск на Твитер.

Тој сподели и видео од пробата од тестирањето, каде топката совршено отскокнува од прозорецот кој останува непроменет.

По инцидентот, акциите на Tesla паднаа за шест проценти на пазарот, но нивната вредност денес повторно скокна за четири проценти, откако Маск порача дека компанијата веќе добила 200.000 нарачки за својот футуристички пикап Cybertruck.

Маск има 48 години и во моментов е на 41-то место на листата на најбогати луѓе во светот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...