9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаСветПронајдени тела на девојче и тинејџерка: Бројот на жртвите во Албанија расте,...

Пронајдени тела на девојче и тинејџерка: Бројот на жртвите во Албанија расте, ситуацијата е драматична

Најмалку шест лица го загубија животот во серијата на земјотреси кои утринава ја погодија соседна Албанија.

Најкритично моментално е во Драч каде предмалку спасувачките служби пронајдоа две безживотни тела, на 10-годишно девојче и 18-годишна тинејџерка. Како што пренесуваат албанските медиуми, двете тела биле извлечени од рушевините, а во градот има уште загинати.

Две жртви се потврдени и во градот Туман, на 30 километри од албанскиот главен град Тирана. Од албанското Министерство за одбрана го потврдија бројот на жртвите.

Еден човек исто така бил пронајден мртов во градот Курбин откако скокнал од терасата затоа што се исплашил од земјотресот.

Бројот на повредени според последните информации се искачил на 325 лица. Големи оштетувања се забележани ширум цела Албанија, а спасувачките служби и локалните жители цело утро се во потрага по преживеани.

Претседателот на Албанија, Илир Мета изрази надеж дека сите институции ќе реагираат соодветно и нагласи дека ситуацијата во земјата е „многу драматична“.

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...