1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаАлбанците од Драч ги полнат хотелите во Охрид (Видео)

Албанците од Драч ги полнат хотелите во Охрид (Видео)

Земјотресите во Албанија не стивнуваат,тлото веќе втор ден не мирува,постојано се чувствуваат серија потреси кои ги вознемируваат граѓаните.

Оние кои останаа без покрив над глава немо гледаат во рушевините од нивните домови, a мал е бројот на жителите кои по разорнот земјотрес се осудуваат да влезат дома.

Луѓето преплашени,излегуваат надвор од своите куќи. Граѓаните посебно оние кои не можат да се носат со вознемиреноста заминуваат во за нив најблиската дестинација-Македонија.

Во хотелите на охридско-струшката ривера од рано утринава се сместени десеттината семејства,а нивниот број постојано расте.

Добивме неколку резервации преку букинг, преку наши партнери за албански фамилии кои што имаат престој 4 до 5 дена во хотелов.Што е прилично невообичаено за месец ноември,бидејќи сега се секогаш пократки престои, изјави Ана Јанчева-хотелиер.

Албанските фамилии бараат засолниште во Македонија, вели Јанчева, за да им излеземе во пресрет изготвивме пакет аранжмани по прикладни цени.

Секако,веќе и се направени попристапни пакети и цените се намалени,баш за да им излеземе во пресрет и на повеќе фамилии кои што можеби финасиски не можат да си ги дозволат повисоките цени, додаде таа.

Претседателот на Хотам, Крсте Блажески кажа дека сите хотели на охридско-струшката ривиера за албанските граѓани нудат полупанскиотски пакет аранжмани од 20 евра. И на граничниот премин Ќафасан денеска има зголемена фреквенција на комбиња и возила од Албанија за влез во нашата земја.

алфа

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...