2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЗА „КОМИТИ“ И ДРУГИ НАВИВАЧКИ ГРУПИ ВО ПРИНЦИП ИМА ПРИЈАВИ, ЗА „ШВЕРЦЕРИ“...

ЗА „КОМИТИ“ И ДРУГИ НАВИВАЧКИ ГРУПИ ВО ПРИНЦИП ИМА ПРИЈАВИ, ЗА „ШВЕРЦЕРИ“ РАБОТНА ГРУПА

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е спроведена прославата на 30 годишнината од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во МНТ минатиот петок.

Ова беше одлучено на владина седница, а тричлената работна група, премиерот Зоран Заев ја задолжи состави извештај за начинот на кој е одобрена и спроведена организацијата на настанот во Националната Установа МНТ.

Во извештајот треба да биде содржана и детална информација за евентуалната штета на инвентарот

макпрес

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...