30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија ЗА „КОМИТИ“ И ДРУГИ НАВИВАЧКИ ГРУПИ ВО ПРИНЦИП ИМА ПРИЈАВИ, ЗА „ШВЕРЦЕРИ“...

ЗА „КОМИТИ“ И ДРУГИ НАВИВАЧКИ ГРУПИ ВО ПРИНЦИП ИМА ПРИЈАВИ, ЗА „ШВЕРЦЕРИ“ РАБОТНА ГРУПА

Translate (Eng):[gtranslate]

Работна група составена од заменик министерот за култура, Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за култура, Валмир Азири и директорката на Македонски народен театар, Симона Угриновска ќе треба да го испитаат начинот на кој е спроведена прославата на 30 годишнината од постоењето на навивачката група „Шверцери“ во МНТ минатиот петок.

Ова беше одлучено на владина седница, а тричлената работна група, премиерот Зоран Заев ја задолжи состави извештај за начинот на кој е одобрена и спроведена организацијата на настанот во Националната Установа МНТ.

Во извештајот треба да биде содржана и детална информација за евентуалната штета на инвентарот

РЕКЛАМА

макпрес

 

- Реклами -