11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаРеџепи нема да одговара за навреда на македонците - Ослободен од судот...

Реџепи нема да одговара за навреда на македонците – Ослободен од судот за говор на омраза и омаловажување на македонскиот народ

Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрли пријавата против поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, бидејќи „не постојат основи на сомневање дека пријавениот ги сторил кривичните дела – Излагање на подбив на македонскиот народ и припадници на заедниците од чл.179 и Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска или друга дискриминаторска основа“, јави Мета.

Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Сулејман Реџепи, во говор во село Арнакија, скопско, по повод темелите за возобновување на џамија на 14 март годинава даде изјава која многумина поединци и граѓански организации ја оценија како говор на омраза:

„Џамиите да се попречуваат и да не се одоброува нивната изградба, оваа работа нема да ја дозволиме. Никогаш нема да молчиме. Се надеваме со господ напред дека ќе дојдат подобри времиња и секаде имаме народ и места… во село Лажец, битолско каде повеќе од 100 години немаат џамија. Замислете вие каков див народ е овој со кој сме во соживот. Овие се беспримерен див народ, затоа немаат идентитет и нема да имаат никогаш, без разлика што ние сакаме да им помогнеме. Не се помага, бездушниот не се освестува“, рече тогаш Реџепи.

Од Обвинителството велат дека биле прибрани и материјални докази, а од анализата на доказите произлегло дека „не постојат основи на сомневање дека пријавениот ги сторил наведените кривични дела“.

„Клучен елемент на кривичното дело – Излагање на подбив на македонскиот народ и припадници на заедниците од член 179 од Кривичниот законик претставува намера јавно на подбив да се изложи македонскиот народ и припадници на заедниците кои живеат во државата, а при дадената изјава пријавениот никаде директно не споменува македонски народ, ниту припадници на заедниците со намера да ги исмејува“, велат од ОЈО и додаваат дека сослушаната судијка и сама во изјавата пред надлежниот обвинител истакна дека не се чувствува загрозена и не препознава говор на омраза во зборовите на пријавениот.

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...