28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: Масовна излезност одговор на евентуален бојкот на СДСМ и на ДУИ...

Мицкоски: Масовна излезност одговор на евентуален бојкот на СДСМ и на ДУИ на вториот круг од изборите

Одговор на евентуален бојкот на СДСМ и на ДУИ на вториот круг од изборите е мобилизација на граѓаните и масовна излезеност. Доколку обете партии се решат на бојкот, со тоа ќе покажат незрелост, односно дека не се државотворни туку партии кои што водат интерес за малкумината што ги предводат. Тоа денеска го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој беше во посета на Охрид.

– Треба да сте достоинствени и во поразот. А вчера ВМРО-ДПМНЕ, со резултатите на првиот круг на изборите ја победи целосната владина коалиција убедливо. Тука зборувам на двајцата кандидати на власта – едниот е Стево Пендаровски, вториот е Бујар Османи. Кога заедно ќе ги соберете доаѓаат околу 300 илјади гласа. ВМРО-ДПМНЕ само, односно професорката Силјановска има 363 илјади гласа, според последните бројки коишто доаѓаат од ДИК. Значи ВМРО-ДПМНЕ како што им кажа така и стори заедно со народот, ја порази Владата. Очигледно е дека има големо антивладино расположение. Тие на овој начин покажуваат дека не се државотворни партии, дека се водат од личен интерес. И мислам дека тоа ќе го препознаат граѓаните на 8 мај за време на вториот круг и на Парламентарните избори, и ќе дојдеме до мнозинство во Парламентот како политичка опција и Коалиција „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО ДПМНЕ, истакна тој.

Партискиот лидер ја искористи можноста да ја потсети македонската јавност дека двапати во минатото ВМРО –ДПМНЕ можела да се однесува незрело и неодговорно и да уценува, и во 2019 и во 2004 година, но како партија учествувала на тие избори, се борела до последно и била достоинствена и во поразот.

– Ние учествувавме на претседателските избори во 2019 година, се боревме до последно, бевме достоинствени во поразот тогаш, и еве пет години се вративме и ги декласиравме. Истото тоа се случуваше и во 2004 година кога беа изборите, потоа следеше расколот во ВМРО-ДПМНЕ кога исто така имаше одредени структури во ВМРО-ДПМНЕ, сегашни коалициони партнери на Пендаровски и Ковачевски, коишто повикуваа на бојкот, но тогашното раководство на партијата излезе, се бореше, загуби. Победи тогашниот кандидат на СДСМ , Бранко Црвенковски, но сепак останавме достојни во поразот. Следеше потоа раскол. Партијата се врати посилна од било кога во 2016 година. Денеска се враќаме посилни од било кога во 2024 година. Така што, така се однесува државотворна одговорна партија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...