7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЗабаваПогледнете како изгледа ова куче кое беше постојано малтретирано низ улиците на...

Погледнете како изгледа ова куче кое беше постојано малтретирано низ улиците на Скопје.

Македонските спасувачи и љубители на животни пронашле куче кое изгледало како чудовиште. Никој не сакал да го вдоми ниту да му помогне, освен една прекрасна група на луѓе која знаела дека пред неа стои долг пат до закрепнување.

Сите со своите срца верувале дека, кога ќе закрепне, ќе биде прекрасно куче. Тој го добил името Луи.

Кога го пронашле, Луи немал ниту едно влакно на кожата и изгледал како подвижен костур. Неговата кожа била црвена и воспалена од шугата која ја имал, а поради болеста и изгледот, локалните селани постојано го тепале.

Но, Луи имал среќа – го спасиле волонтери од организацијата “Saving Macedonian Strays” и иако се сомневале дека ќе преживее и ќе закрепне доволно за да биде спремен за вдомување, тие одлучиле да се обидат. И покрај лошите прогнози, Луи одлично закрепнал.

Организацијата ја контактирала Елизабет Бел, директорка на болницата за животни “Пени Џоунс” од Камбрија, Англија, која се одзвала на повикот и дошла во Македонија за да му помогне на кучето да закрепне и да пронајде среќен дом во Англија

“Мислев дека неговото закрепнување ќе биде многу тешко и дека ќе биде тешко да му пронајдеме ново семејство. Немаше ниту едно влакно на телото и изгледаше ужасно. Сега тој е како мечка – има прекрасно крзно. На почетокот беше малку срамежлив со луѓе, но брзо се опушти и стана разиграно и весело куче. Голем, нежен џин од куче”, изјавила Бел за “Metro”.

Таа додала и дека Луи живеел со други кучиња и смета дека тие играле голема улога во неговото закрепнување.

“Среќните кучиња им помагаат на трауматизираните кучиња полесно да закрепнат”, изјавила таа.

Луи денес живее со неговиот сопственик, девојката Моника која не можела да поверува во какво прекрасно животно се претворил тој. Луи денес тежи околу 50 килограми и живее среќен живот со семејство кое му пружа многу љубов и нежност.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...