8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АЛБАНИЈА Рама лут зашто Косовците не сакаат да...

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АЛБАНИЈА Рама лут зашто Косовците не сакаат да плаќаат патарина и му се мешаат во државата

Албанскиот премиер Еди Рама нервозно реагирал на барањата на поединци од Приштина да се укине плаќањето патарина на националниот пат кон Тирана.

Тој побарал од министерот за надворешни работи во заминување, Беџет Пацоли, да им објасни на граѓаните на Косово дека тоа не е можно, пишува приштинска Газета експрес.

Рама, исто така, се спротивставил и на преселувањето на загрозените албански граѓани на Косово затоа што, рече тој, тие мора да останат близу до своите домови и работни места.

Газета експрес пишува дека Рама вчера спонтано се сретнал со Пацоли при посетата на Драч и Тумане и му порачал да ги предупреди оние од Косово што донираат помош за Албанија да не бараат укинување на патарината на националниот пат.

Рама рекол дека и тие што донираат помош за Албанија исто така мора да ја платат патарината од пет евра.

„Патарината е обврска на сите и е наменета за инфраструктурата, која треба да обезбеди безбедност на патиштата и во земјата. Е сега, ако вам ви паднало на памет да дадете многу повеќе од тие пет евра, дајте ги и тие пет евра“, рекол Рама и додал дека тоа е сумата што се плаќа и на Косово и во Албанија.

„Неверојатна е оваа хистерија и тоа што некој не може да разбере како треба да се однесува кон овие работи“, рече Рама.

Кога Пацоли рекол дека им понудил и приватна помош на жртвите од земјотресот, како и медицинска, Рама му рекол дека веќе е понудена помош, повикувајќи се на договорите на Албанија со други земји во областа на здравството.

Газета експрес вели дека Рама реагирал и на згрижувањето на Косово на граѓаните погодени од земјотресот, велејќи дека тие треба да останат во близина и да не бидат далеку од своите домови, работните места и училиштата, но додава дека албанскиот премиер, сепак, го пофалил успехот на косовските безбедносни сили во пронаоѓање тела под урнатините, велејќи дека одлично си ја работат работата.

 

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...