20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветЛука стана првиот полицаец со Даунов синдром во регионот- го оствари сонот...

Лука стана првиот полицаец со Даунов синдром во регионот- го оствари сонот иако многумина не веруваа во него

Младиот Лука Багариќ е доказ дека се што се сака може да се оствари само ако силно веруваш во себе, голема желба на Лука е да носи сина униформа, да биде полицаец.

Неговата желба се исполни, кога тој стана дел од полициска станица во Пула, на еден ден.

Даунoвиот синдром нема да го спречи да го оствари сонот: “Ќе бидам терапевт”- Ова момче е четврта особа во Европа која ќе заврши факултет.

„Се надеваме дека за време на денешните патроли ќе ја поминат целата работа барем во еден помал дел“, рече Ален Клабот, началник на полициската управа во Истар, за репортерката на ТВ „Дневник Нова“, Лина Долар.

Лука ја изврши првата проверка на пазарот во Пула. Од случаен минувач побарал лична карта, која ја проверил во полициската станица во Пула. И се беше во ред.

Неговата сестра откри дека за ова Лука сонува уште од раѓање. Исполнувањето на таа желба е исполнување на неговите соништа, вели таа. Дури и да е само еден ден.

„Се облекува, излегува, се поздравува со полиција на пат, Лука е само вистински полицаец“, вели сестрата на Лука, Маријана. Истото го потврдуваат и неговите полициски партнери.

„Беше одлично, ново искуство. Се надевам дека Лука добро се забавуваше“, рече за споменатиот медиум Ана Османовиќ, полицаец на Истарската ПУ.

За Лука ова е работа од соништата.

„Не беше тешко. Моите колеги се добри, научив многу од нив“, изјави Лука. Сепак, можеби сите научивме многу повеќе од Лука, велат тие.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...