15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаСветЛука стана првиот полицаец со Даунов синдром во регионот- го оствари сонот...

Лука стана првиот полицаец со Даунов синдром во регионот- го оствари сонот иако многумина не веруваа во него

Младиот Лука Багариќ е доказ дека се што се сака може да се оствари само ако силно веруваш во себе, голема желба на Лука е да носи сина униформа, да биде полицаец.

Неговата желба се исполни, кога тој стана дел од полициска станица во Пула, на еден ден.

Даунoвиот синдром нема да го спречи да го оствари сонот: “Ќе бидам терапевт”- Ова момче е четврта особа во Европа која ќе заврши факултет.

„Се надеваме дека за време на денешните патроли ќе ја поминат целата работа барем во еден помал дел“, рече Ален Клабот, началник на полициската управа во Истар, за репортерката на ТВ „Дневник Нова“, Лина Долар.

Лука ја изврши првата проверка на пазарот во Пула. Од случаен минувач побарал лична карта, која ја проверил во полициската станица во Пула. И се беше во ред.

Неговата сестра откри дека за ова Лука сонува уште од раѓање. Исполнувањето на таа желба е исполнување на неговите соништа, вели таа. Дури и да е само еден ден.

„Се облекува, излегува, се поздравува со полиција на пат, Лука е само вистински полицаец“, вели сестрата на Лука, Маријана. Истото го потврдуваат и неговите полициски партнери.

„Беше одлично, ново искуство. Се надевам дека Лука добро се забавуваше“, рече за споменатиот медиум Ана Османовиќ, полицаец на Истарската ПУ.

За Лука ова е работа од соништата.

„Не беше тешко. Моите колеги се добри, научив многу од нив“, изјави Лука. Сепак, можеби сите научивме многу повеќе од Лука, велат тие.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...