7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Свет За тие што убиле дете нема повеќе милост: Од 1 декември во...

За тие што убиле дете нема повеќе милост: Од 1 декември во Србија стапува на сила доживотениот затвор.

Translate (Eng):[gtranslate]

Најрадикалните измени во Кривичниот законик на Србија, вклучително и нов вид кривична санкција – доживотен затвор, со кој се менува сегашната најстрога казна од 30-40 години, почнуваат да се применуваат од 1 декември.

Судовите ќе можат да изречат ваков вид казна, што не може да застари, само на идните сторители на најбрутални престапи, кои се извршени почнувајќи од гореспоменатиот датум, но не и на помлади од 21 година.

РЕКЛАМА
- Реклами -