7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветОткриени тунели на границата со Србија: Мигрантите преку овој пат се обиделе...

Откриени тунели на границата со Србија: Мигрантите преку овој пат се обиделе да дојдат до Унгарија

Унгарската полиција открила два тунела кои ги користеле мигрантите за да влезат во таа земја која се граничи со Србија.

Еден тунел е пронајден во селото Асоталом на југот на земјата, каде полицијата привела 44 мигранти кои ги користеле недозволените премини.

Друг тунел бил пронајден во селото Чикерија, а долг е 21,7 метри, но на него не бил забележан ниеден успешен премин на мигрантите, соопштила полицијата.

Полицијата наведува дека двата тунела се откриени кратко откако биле направени. Тунелите се сега затворени.

На врвот од мигрантската криза во 2015-та година, Унгарија изградила ограда со бодликава жица долж својата граница, за да го спречи приливот на мигранти.

точка.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...