20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаНОВИОТ ЗАКОН ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИТЕ НЕМА ДА ВАЖИ ЗА ОХРИД И...

НОВИОТ ЗАКОН ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ДИВОГРАДБИТЕ НЕМА ДА ВАЖИ ЗА ОХРИД И СТРУГА.

Нема да биде дозволена легализација на дивоградбите во Охридско-Струшкиот Регион, се предвидува со новиот Предлог-закон за легализација на бесправно изградени објекти. Законот утре треба да помине на владина седница, по што ќе биде доставен до Собранието.

Од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ денеска реагираа дека јавноста е отсечена во подготовката на новиот закон и целосно ѝ е одземено правото да учествува во процесот на усвојување на еден од најштетните закони во Македонија. Јавноста немала увид бидејќи тој не бил поставен на веб страната на ЕНЕР, како што е пракса со другите закони, пред да бидат усвоени на Влада и доставени до Собранието.

Со Законот се дава можност за легализација на сите објекти изградени до први октомври 2019, освен оние во Охрид и Струга.

„Ако овој закон не важи за Охридскиот Регион, тогаш кој закон ќе важи? Како ќе се третираат новоподнесените барања за легализација во Охридскиот Регион од 01.01.2019 година имајќи предвид дека со актуелниот закон се опфатени само барањата до 31.12.2018 година? Охридскиот УНЕСКО Регион се протега на територија на три општини, но не ги зафаќа во целост. Како ќе се регулира легализацијата во овие општини во деловите надвор од УНЕСКО Регионот без да настане хаос поради грешки или манипулации, се вели во писмото кое од „Охрид СОС“ го доставиле до Министерството за транспорт и врски.

Со новиот Закон за легализација на дивоградби не се согласува ниту градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиевски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...