15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМесецов ќе живее со 0 денари, извршител му ја зеде цела пензија

Месецов ќе живее со 0 денари, извршител му ја зеде цела пензија

Една од првите приказни на Досие беше приказната за Јосиф Цветковски кој со години мака мачи со извршители. Кога ја правевме сторијата рече му останувале 600 денари за живот, но овој пат му останаа само нула денари. Извршител му го зел цел месечен приход , а не законскиот минимум од една третина. Јосиф не се израдува на првата пензија поради извршител сега остана и со нула денари за живот -храна лекови.

Случајот ќе стигне до Министерство за Правда и Комора на извршители каде има законски диспицлински постапки но и кривична одговорност но до тогаш Јосиф ќе треба да преживее со своите 0 денари , односно пензијата која му ја одзеде извшител. Во продолжение линк од првата сторија на Јосиф и маките кои со години ги има со извршител.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...