20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаОСМАНИ: Го поддржувам бојкотот на Молдавија и солидаризирањето на Бектеши со Косово

ОСМАНИ: Го поддржувам бојкотот на Молдавија и солидаризирањето на Бектеши со Косово

Сите земји од Западен Балкан треба да соработуваат и да учествуваат рамноправно во сите меѓународни организации. Времето на исклучување е поминато, сега е време на соработка, порача денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

-Енергетската заедница има клаузула според која доколку една држава од членките не присуствува, а Косово е членка, тогаш не може да има консензус во одлучувањето, бидејќи одлучувањето во Енергетската заедница е со консензус. Така што отсуство на една држава значи дека не може да има какво било одлучување, рече Османи во одговор на прашање при промоција на програмата Европски солидарен корпус.

Затоа, за одбивањето на министерот за економија Крешник Бектеши да учествува на конференцијата во Молдавија поради неприсуството на Косово, како што рече, повеќе се работи за начин на функционирање на Енергетската заедница отколку за солидаризирање.

-Иако и да имаше солидаризирање тоа го поддржувам затоа што енергетското поврзување не смее да има политичка димензија. Вие не можете да го прескокнете Косово и да се врзете со некоја друга земја енергетски. Ќе мора да поминете низ таа територија. Времето на исклучување е поминато. Сега е време на соработка меѓу земјите на Западен Балкан и сите земји треба да создадеме напори. Доколку дозволиме ние фрагментација на некој од надвор да ни наметне кој треба да дојде, кој не треба да дојде ние сами ќе си дозволиме внатре да не поделат и да не исклучуваат. Не, ние сме шест земји од Западен Балкан што сакаме да станеме членки на ЕУ и нема да дозволиме никој да влезе меѓу нас затоа што имаме капацитети да соработуваме и да си помогнеме едни на други, потенцира Османи.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...