11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаГоран, Александар, Дејан, Кире, Златко стануваат Албанци за да се вработат во...

Горан, Александар, Дејан, Кире, Златко стануваат Албанци за да се вработат во јавната администрација

Кире Трајковски, Дејан Илиевски, Златко Серафимовски, Горан Трајковски, Томислав Јанкуловски – Албанец, Александар Мишковски и Стивен Коцев  – други нациналности, Влатко Калчиноски – Ром пишува порталот Република

Предизборните вработувања ја продлабочуваат кризата во идентитетот, за кој по којзнае кој пат ни се потврди дека не само што не е бетон, туку е пена, која се разводнува под политички околности.

Придавката северно-, но и рамковните Албанец, Ром, други националности стануваат критериуми за вработување административни службеници, па така Кире, Златко, Томислав ќе сретнете дека се Албанци, а Влатко, на пример, Ром.

Иронијата да е поголема, административните Албанци и Роми ги носат најрепрезентативните македонски имиња од словенско потекло. Но, службата е нужда, а апсурдот е критериумот етнички клуч, кој се изигрува на најбанален начин. На законите кои произлегуваат од Охридскиот рамковен договор, според кој најмалку 21% до вработените во администрацијата и службите мора да бидат од малцинските етнички заедници им се удоволува токму на овој начин – Кире ќе се пише Албанец, Влатко Ром, а Митре Турчин.

Со последната одлука за вработување на пожарникари во Противпожарната бригада на Скопје, на 15 октомври 15.10.2019 година, во БППЗ Скопје се вработени вкупно 10 пожарникари, од кои шестмина Албанци, еден Македонец, еден Србин и двајца од друга националност. Вкупно 10 извршители на работното место „пожарникар-спасител“.

Претходно, Влатко и Toмислав се вработија како помлад соработник за правни работи, односно помлад соработник за јавни работи во јавната установа Специјализирана болница за геријатриска и полијативна медицина „13 Ноември“ Скопје.

Извор Република.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...