7.1 C
Ohrid
четврток, март 4, 2021
Почетна Македонија Македонска песна на свадба во Измир, Турција

Македонска песна на свадба во Измир, Турција

Translate (Eng):[gtranslate]

Aко некој на свадба свири и пее македонски песни, значи дека ни ги почитуваат и земјата и културата и традицијата.

Познато е дека по завршувањето на балканските војни, голем број од Турците кои што живееле во Македонија се иселиле во Измир, па од таму може да е врската со македонската музика.

РЕКЛАМА
- Реклами -