29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Уапсен Македонец за убиство во Братислава

Уапсен Македонец за убиство во Братислава

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во Братислава. Тие се обвинети за соучесништво во убиство.

Третиот напаѓач е македонски државјанин. Како што пишува „Блиц“, тој бил уапсен во Словачка. Сепак, од словачката полиција информираат дека врз македонскиот државјанин се уште не е покренато обвинение.

Уапсените Срби се на возраст од 21 и 26 години и доколку се докаже вината ги очекува казна затвор од седум до десет години.

РЕКЛАМА

Во неделата околу 5 часот утрото, полицијата во Братислава добила повика дека пред Главната пошта во центарот на градот лежи млад човек без знаци на живот. Итната помош стигнала на лице место и констатирала смрт.

Полицијата објави видео-снимка од надзорните камери на кои се гледаат напаѓачите и ги замоли граѓаните да се јават доколку препознаат некој од нив. Нивните фотографии го обиколија регионот, по што следеа апсењата, пишува „Блиц“.

извор: Makfax

- Реклами -