20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаСветАлбанија -Во земјотресот изгинале луѓе заради градежната мафија

Албанија -Во земјотресот изгинале луѓе заради градежната мафија

По катастрофалниот земјотрес во Албанија во кој загинаа 51 лице, албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење на лица за делата убиство и злоупотреба на службената положба.

Полицијата и обвинителството соопштија дека првичните истраги покажале дека жртвите загинале затоа што градежници, инженери и инвеститори не ги почитувале безбедносните правила и стандарди во градбите, јавува „Ројтерс“.

Двајцата од приведените кои се сомничат за убиство се сопственици на два хотели кои се срушија во Драч, а под чии урнатини загинале четири лица. Меѓу уапсените е и менаџер на полициски хотел за одмор кој се сруши при што загина висок полициски функционер.

Албанската полиција соопштила и дека дел од 17 лица за кои се издадени налози за апсење избегале веднаш по земјотресот на 26 ноември

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО