7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаБаба Ванѓа – Последниот Македонски пророк (Видео)

Баба Ванѓа – Последниот Македонски пророк (Видео)

Кој е всушност последниот македонски пророк, кого светот го познава како баба Ванѓа?

Ја нарекуваа со различни имиња, ја негираа и ја омаловажуваа. Но таа за себе рече дека е ќерка на последниот македонски крал фараонката Клеопатра.

Жената која се декларира како Македонка од Струмица, во повеќе наврати беше земена како објект на истражување од огромна маса на научници, психолози, психијатри, социолози. Жената за која се организираа голем број научни собири каде се водеа жешки дискусии со цел да се доведе во прашање веродостојноста на нејзините претскажувања и да ја запрат нејзината дејност.

Без психолошки издржани методи, без апаратурни записи, во ниеден момент неможеа да дадат физиолошко објаснување на т.н. јасновидство, но и покрај тоа низ тогашните медиуми Ванѓа беше предмет на подбив од страна на „научниците“.

Со дејност, полезна за секое општество, со ограничено право на движење, во строго контролирани услови не и беше исполнета и последната желба пред нејзината смрт, за последен пат да дојде во родното место, со тоа што во последен момент и беше изречена забрана за напуштање на државата.

Феноменот „Баба Ванѓа“ бил, и ќе остане објект на мистиката во лицето на науката, благородна личност за луѓето кои имале можност да бидат во нејзино присуство, и приказна за промовирање на Бугарската држава нарекувајќи ја „Велика Блгарка“. Но тоа е до денес, кога конечно некој се сети да ја каже и македонската страна на вистината! Конечно проект на кој можеме да бидеме горди во режија на Јани Бојаџи, по сценарио на Петар Трајков и Игор Соколовски како извршен продуцент.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...