13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБЛАГОДАРЕНИЕ НА МЕДИУМИТЕ, БРАЌАТА РИСТЕ И ВЛАТКО ДИМИТРИЈЕВСКИ ОД ВЕЛЕС ДОБИЈА ПЕРСОНАЛНИ...

БЛАГОДАРЕНИЕ НА МЕДИУМИТЕ, БРАЌАТА РИСТЕ И ВЛАТКО ДИМИТРИЈЕВСКИ ОД ВЕЛЕС ДОБИЈА ПЕРСОНАЛНИ АСИСТЕНТИ

Две персонални асистентки кои ќе ги плаќа државата добија Ристе и Влатко Димитријевски од Велес. Денеска беше нивниот прв работен ден во домот на браќата, кои болеста веќе 27 години ги врзала за кревет.

Нивната мајка Лиле е задоволна што ќе добие одмена, бидејќи грижата околу нејзините синови не е нималку лесна работа за 64 годишна жена.

Двете асистентки ќе им помагаат вкупно осум часови дневно. Кога нашата екипа пристигна во домот на Димитријевски, ја затекна асистентката Весна Тошева, која примаше инструкции од Лиле околу начинот на грижа за Ристе и Влатко. За Тошева, ова е прво искуство на новата работа, откако пред извесно време завршила курс за персонален асистент и се здобила со сертификат.

Асистентите се ангажирани, откако пред дваесеттина дена преку Телевизија 24 мајката Лиле апелираше до државата под итно да и обезбеди помош околу грижата за нејзините двајца синови, бидејќи е на крајот од силите.

Од Центарот за социјални работи во Велес велат дека ги отстраниле меѓуинституционалните проблеми кои биле пречка асистентите да почнат со работа. Во исто време, ги потсетуваат сите невработени дека освен хуманиот повик, ова е и шанса за нивно вработување.

Лиле Димитријевска вели дека сега, со парите кои претходно ги даваше за помошничка, ќе може да плаќа физиотерапевт, кој наместо еднаш како досега, ќе доаѓа кај Ристе и Влатко повеќепати во неделата.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...