8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонците во Албанија бараат православниот Божик да биде државен празник

Македонците во Албанија бараат православниот Божик да биде државен празник

Васил Стерјовски, единствениот Македонец пратеник во албанскиот парламент од
редовите на партијата Македонска алијанса за европска иднина (МАЕИ) бара државата
да го прогласи 7 јануари за државен празник.
„Денес во албанското Собрание го поднесов предлог-законот „За изменување и
дополнување на законот бр. 7651. од 21.12.1992 година, „За официјалните празници и
спомен денови “, изменет и дополнет“.
Преку овој амандман, предлагам албанското Собрание да го прогласи за официјален
празник во Република Албанија 7-ми јануари како Ден на Божик според Јулијанскиот
календар за македонско, српско и црногорско национално малцинство од православна
вероисповед“, соопшти Стерјовски на Фејсбук.

Пратеникот додава дека оваа иницијатива има поддршка од Советот на општина
Пустец, од каде сметаат дека тоа е неопходно неопходно со оглед на фактот дека
Општина Пустец е населена со 100 отсто македонско население од православна
вероисповед и православните празници жителите на оваа општина го слават Божик
според Јулјанскиот календар.
Поддршка, вели Стерјовски, дадоа и здруженијата кои ги поддржуваат интересите на
македонското, српското и црногорското национално малцинство во Албанија, како и
Државниот комитет за малцинства.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...