11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаСветФОТО: Милан величествено ја прослави 120-годишнината

ФОТО: Милан величествено ја прослави 120-годишнината

Милан слави значајна дата, 120-годишнина од основањето. На 16 декември 1899 година официјално беше основан „Крикет и фудбалски клуб Милан“.

Вчерашната средба со Сасуло требаше да биде празнична, но заврши со 0:0, со што малку се расипа впечатокот.

Пума, специјално за овој настан, подготви специјален комплет, Passion120, чија главна идеја е дека – Милан и по 120 години не ја загуби страста. Беше подготвена мала серија на дресови, се на се 1899 парчиња, со нив Милан го одигра вчерашниот натпревар.

Специјално за настанот допатуваа легендите на Милан од различни генерации: Паоло Малдини, Пипо Инзаги, Звонимир Бобан, Мауро Тасоти, Дида, Жан-Пјер Папен, Џани Ривера и други.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...