21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Судбината си поиграла со 65 годишната Илинка Ристоска од с.Лакочереј- Охридско.

Судбината си поиграла со 65 годишната Илинка Ристоска од с.Лакочереј- Охридско.

Translate (Eng):[gtranslate]

Судбината си поиграла со 65 годишната Илинка Ристоска од Горно Лакочереј. Таа вели дека најтешко е да се остане сам и беспомошен во четири ѕида.

Од својата седум годишна возраст е по болници но и покрај 12 те операции кои ги има зад себе и ракот со кој моментално се бори таа не се жали.

Откако починале нејзините родители живее сама во трошната куќа во која царува влагата и пукнатините по ѕидовите и вратата.

РЕКЛАМА

Изминатите три години неможе сама да се движи а ја плашат и секојдневнте болки кои ги чуствува ,одвреме навреме со храна и работи кои и се неопходни и помагаат комшиите и волонтерите од Црвениот крст од Охрид.

Додека многумина празниците ќе ги поминат во топлите домови со најблиските Илинка Новата година ќе ја дочека сама врзана за својот кревет.

- Реклами -