9.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаХристијанско братство со моќни пораки до Бугарија, Грција, Македонските Албанци и корумпираните...

Христијанско братство со моќни пораки до Бугарија, Грција, Македонските Албанци и корумпираните политичари

На синоќешниот семакедонски протест за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата, кој се одржа пред Собранието на Република Македонија во Скопје, а на кој присуствуваа над 15.000 луѓе, свој говор имаше и Грозданоски од Здружението „Христијанско Братство“ од Тетово кој се пожали дека го прекинувале во говорот, бидејќи бил радикален, а посачи дека е само еден македонски патриот и испрати неколку пораки:

Прва порака до Бугарите. Сакате да ја смениме историјата? Еве сега вака браќа наши – Ќе ја смениме историјата и светци ќе ве направиме во неа, но прво вие да успеете да ги избришете натписите на сите над 1.000 македонски гробови каде што пишува „убиен од гнасната бугарска фашистичка рака“, тогаш да дојдете и да преговараме за историјата. Исто така упатија порака и до Македонците од Пиринска Македонија да се разбудат, да не спијат

Втората порака е што беше упатена е до нашите јужни соседи, браќа. Сакате да го смениме името? Ќе го смениме, не е проблем, како сакате ќе се викаме. Но, прво вие ако успеете во секоја света книга Библија во светот да го избришете името Македонија, тогаш и ние ќе го смениме името. Еве поченте од мојата Библија дома. Истата порака, како до Македонците од Пиринот беше упатена и до браќата од Егејска Македонија, каде беше побарано да се разбудат бидејќ сонот на Христијанско Братство е Обединета Македонија.

Третата порака беше упатена до оние што се родени во Македонија, а сакаат територија и јазик. Ќе добиете сѐ преку ноќ, но да научите едно – родени сте во Македонија, Вие сте Македонци, не Албанци. Да научите да го цените Уставот и законите на Македонија, како што ги цениме ние, Македонците. Трпението на Македонскиот народ е при крај. Ако мислите дека 2001 ќе ја повторите, нема да ја доживеете 2019. Или ќе научите да живеете рамо до рамо со нас, како Македонци или имате карта во еден правец до Албанија, до Косово, до кај сакате.

 

Грозданоски во својот говор упати порака до душманите, предавниците и за корумпираните политичари и расколниците што, како што вели тој, продадоа и мајка и ќерка: Толку болка и зло нанесовте на овој народ, толку ве проколна македонскиот народ, а вие ги проколнавте вашите неродени деца, како преедавници. Толку го пљачкавте, 28 години го крадете овој народ, затоа ќе ви се стави крај. Затоа Христијанско Братство дојде денес да ви вети, да ви даде завет дека нема да се повлечеме, до последно ако треба ќе се гине за Македонија.

Последната порака е до Македонците, до тие што беа на протестот, но и до тие што се кријат дома и пијат чај и што мислат дека така се брани Македнија. Епа не, Македонија не се брани од дома, Македонија се брани од тука (од улиците). „Ова е моментот кога треба да се обедините, да се сплотиме, затоа што нам не ни требаат во овој момент про-руски, про-американски, про-албански, про-бугарски партии, ни треба само една македонска партија која ќе грижи само за интересите на Македонскиот народ. Да се изгради Македонска национална стратегија и да се знае кои се црвените линии на оваа држава“.

Пораки и решенија од „Христијанско братство“ до власта:

– Под итно да се сопрат сите деструктивни политики на оваа власт кон Македонија
– Распишување предвремени парламентарни избори
– Да се формира легитимно Собрание
– Да има попис да се знае кои сме, што сме, колку сме
– Да се соберат сите здруженија да се исцрта една национална стратегија и да се направи црвена линија и рамка кои ако бидат преминати ќе бидат судени од својот сопствен народ на плоштад
– Слобода за патриотите, кои не се терористи.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – Младо момче избодено до смрт!

Свирепо убиство се случило вечерва во строгиот центар на Прилеп. Имено, како што дознава Маркукуле, група на млади луѓе најпрво физички нападнале, а потоа и...

Со една минимална плата порано можело да се купат 170 четвртини бурек, а денес 270 четвртини и тоа добар бурек

Јас сум економист и можам да зборувам за економија, бурек економија во современата наука не постои. И ако сакате во бурек да пресметате во...

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“

Лазаров се огласи откако беше изоставен од „Златна бубамара“: Во државава сѐ функционира на „на ти го – дај ми го“ Насмејте се, ќе се...

Браво Македонијо- Собрани потребните 100.000 евра за Лео!!!

Драги наши, Собраните средства од хуманата лицитација заедно со златната бубамара, денес беа предадени на тетката на Лео. Господинот Кирче Митрески беше категоричен и не...