11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаСветМајка и ја оставила по раѓањето: 9 - годишната Ена има само...

Мајка и ја оставила по раѓањето: 9 – годишната Ена има само една желба – храна

Девојчето и нејзината баба живеат од социјална помош, која изнесува 510 динари месечно

Како што велат, живеат од 6000 динари социјална помош годинишно или 510 српски динари месечно.

Кога имала само три ипол месеци, старателството над Ена го преземала нејзината баба. Живее во мала куќа во центарот на Грачиница и се снаоѓаат како што можат.

Иако Ена е и понатаму само дете, животот веднаш и „покажа заби“ и ја натера на борба.

Баба и Хавка, која е нејзиниот борец, херој, мајка и татко, вели дека е и е многу тешко кога нејзината внука вели дека треба да оди на екскурзија, а таа нема да и даде пари.

„Тогаш позајмувам и размислувам од каде да ги вратам“ – вели бабата.

Малото девојче вели дека нема големи желби, туку дека би сакало само да јаде.

Оваа потресна приказна која ја сподели Нова БХ,

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...