11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаСветТинејџери сами му ја реновирале куќата на својот болен комшија

Тинејџери сами му ја реновирале куќата на својот болен комшија

Сиромашниот Самид Бошиќ живее во Дубица во Босна и Херцеговина. Тој наскоро ќе биде многу изненаден кога од болница ќе се врати дома. Имено, младите волонтери од Здружението на млади „Фокус“ целосно му ја реновирале куќата додека тој престојуваше во болницата.

Оваа група млади луѓе објави фотографии на својата официјална Фејсбук страница и докажаа дека хуманоста и добрите дела навистина постојат.

Пред точно две недели нашиот сограѓанин Самид Бачиќ го однесовме во болницата во Градишка каде му беше дијагностицирана гангрена, па беше неопходен оперативниот зафат над колената. Откако се вративме од болница и размислувавме за она што ни се случи во болницата и куќата во која што живееше Самид, дојдовме до идеја да му го реновираме домот и така да го изненадиме откако ќе се врати од болницата“, напишаа овие млади волонтери.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...