9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаСветНајдено девојчето што беше киднапирано од серискиот силувач Нинослав Јовановиќ

Најдено девојчето што беше киднапирано од серискиот силувач Нинослав Јовановиќ

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ вечерва рече дека најдобрата вест што можела да дојде е дека киднапираното девојче Моника Каримановиќ е пронајдено жива, а сега останува уште една важна работа, да се најде осомничениот за нејзиното киднапирање, Нинослав Јовановиќ.

Не сакам да вршам притисок, но го вложуваме секој атом на сила да го најдеме и да го изведеме пред лицето на правдата, изјави Стефановиќ пред новинарите во Пасјан.

„Имавме одлична соработка, а покрај војската, полицијата, БИА и сите луѓе од државните структури, и добри луѓе нудеа возила и беспилотни летала, им благодарам на ловците и луѓето од другите здруженија“, рече Стефановиќ и истакна дека се јавувале и пензионирани полицајци што сакале да се вклучат во потрагата.

Стефановиќ рече дека девојчето е пренесено во Клиничкиот центар во Ниш и дека не може да зборува за нејзината психофизичка состојба, зашто тоа ќе го сторат лекарите, но дека сите се надеваат на најдобро, иако верува дека ќе ѝ треба помош за да ја надмине оваа огромна траума.

Зоран Радовановиќ, директор на Клиничкиот центар Ниш, денеска изјави дека 12-годишната Моника Каримановиќ била примена во установата во свесна и стабилна состојба и комуницира со своите родители и со докторите.

Тој пред новинарите изјави дека девојчето има полесни повреди на рацете и на нозете, но дека нема повреди што би го загрозиле нејзиниот живот.

Радовановиќ рече дека тим психолози ќе продолжат да работат со девојчето, кое денеска беше пронајдено во селото Сврљишки Миљковац по 10-дневна потрага.

„Таа останува со својата мајка на Детската интерна клиника“, рече Радовановиќ.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...