11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаАирлија -Во новата година во Скопје близнаци а во Битола чупе

Аирлија -Во новата година во Скопје близнаци а во Битола чупе

Женски бебиња го одбележаа почетокот на Новата 2020. Првите во се родени две минути по полноќ се близначиња машко и женско. Првото е женското.

 

Близначиња се првите бебиња што се родија годинава во Скопје. Бебињата се родени на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје.

Како што информираат од Клиниката, првото е женско, родено е во 00:01 часот, тешко e 2.360 грама и долго 47 сантиметри. Второто е машко, родено e две минути подоцна, тешко е 1.760 грама и долго 46 сантиметри. Бебињата и мајката Снежана од Скопје се чувствуваат добро.

Традиционално денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, заменик-министерот за здравство, Арменд Арслани и директорката на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, Викторија Јовановска ќе ја посетат мајката и првородените бебиња.

Во Битола првото бебе исто така е женско. Се вика евгениија е родено една минута по полноќ.

Во Гостивар првото бебе е женско и се роди дури во 5.40. Второто по еден час е машко.

Како што соопштија од гинеколошкото одделение за Струмица Денес, годинава повторно првото новороденче во нашиот град е женско. За разлика од минатата година која првото новороденче се роди во 1 часот по полноќ, оваа година тоа се случи само една минута по полноќ.

strumica denes

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...