11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаЗадолжително прочитајте: Од денес важи новиот закон.

Задолжително прочитајте: Од денес важи новиот закон.

Од први јануари кој ќе произведува над 200 литри ракија, но не повеќе од 2.000 ќе мора да се регистрира. Агенцијата за храна, пак, ќе има обврска истата да ја провери дали е безбедна за употреба. За два дена стапува во сила новиот закон за акциза со кој, според надлежните, ќе се стави ред во производството на ракија во домашни услови.

– Со регистрирањето, инспекциските служби на АХВ имаат обврска да го контролираат нивното работење, со кое, согласно одредбите од овој Закон, операторите имаат должност да обезбедат дека во сите фази на производството, преработката и дистрибуцијата ги исполнуваат барањата за хигиена. Законот не важи за оние кои произведуваат ракија за лична употреба, туку оние кои ја произведуваат и пласираат ракијата на пазарот, се вели во дописот од Агенцијата за храна.

Од Асоцијацијата на земјоделци велат дека со новото законско решение, граѓаните ќе знаат каква ракија купуваат, а ќе се сузбие и сивата економија.

Со законското решение производителите од акциза ќе бидат ослободени уште следната година, а во 2021 ќе плаќаат по 10 денари за литар ракија и секоја наредна ќе се зголемува за 10 денари. Во 2022 ќе изнесува 20 и 30 денари годината потоа.

Ослободени од оваа обврска се сите кои произведуваат помали количини од 200 литри.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...