25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија И официјално „Медена земја“ меѓу номинираните за Оскар

И официјално „Медена земја“ меѓу номинираните за Оскар

Translate (Eng):[gtranslate]

Американската филмска академија го соопшти списокот на филмови кои влегоа во најтесен избор за наградата „Оскар“ во девет категории меѓу кои и „Медена земја“ во дури две.

Во 92. издание на Оскар, македонскиот филм ќе се натпреварува во категоријата документарни филмови во кои влегоа 15 од првично предложени документарци.

„Медена земја“ е и еден од десетте номинирани во категоријата Меѓународен филм.

РЕКЛАМА

За номинациите гласањето почнува денеска и ќе трае до вторник, 7 јануари.

И годинава домаќин на Оскарите ќе биде „Долби театарот“ во Холивуд, церемонијата ќе се одржи на 9 февруари во Лос Ангелес.

За 92. награда на Академијата ќе се натпреваруват 15. документарни филмови, категорија за која беа предложени 150 филмови. Членовите на жирито избраа 15. наслови кои ќе се натпреваруваат за Оскар, а меѓу нив е и „Медена земја“ (Honeyland).

- Реклами -