8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаИ официјално „Медена земја“ меѓу номинираните за Оскар

И официјално „Медена земја“ меѓу номинираните за Оскар

Американската филмска академија го соопшти списокот на филмови кои влегоа во најтесен избор за наградата „Оскар“ во девет категории меѓу кои и „Медена земја“ во дури две.

Во 92. издание на Оскар, македонскиот филм ќе се натпреварува во категоријата документарни филмови во кои влегоа 15 од првично предложени документарци.

„Медена земја“ е и еден од десетте номинирани во категоријата Меѓународен филм.

За номинациите гласањето почнува денеска и ќе трае до вторник, 7 јануари.

И годинава домаќин на Оскарите ќе биде „Долби театарот“ во Холивуд, церемонијата ќе се одржи на 9 февруари во Лос Ангелес.

За 92. награда на Академијата ќе се натпреваруват 15. документарни филмови, категорија за која беа предложени 150 филмови. Членовите на жирито избраа 15. наслови кои ќе се натпреваруваат за Оскар, а меѓу нив е и „Медена земја“ (Honeyland).

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...

Битиќи: Додека некој се занимава со црн петок, вештерки и пророштва, некој носи странски инвестиции

Додека некој се занимава со црниот петок, вештерки и слични пророштва, денеска се објавени официјалните податоци за странските директни инвестиции во Република Северна Македонија...