12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија СДСМ го прифати Чулев за министер за внатрешни

СДСМ го прифати Чулев за министер за внатрешни

Translate (Eng):[gtranslate]

Познат целиот состав на техничката влада што треба да ги организира изборите на 12 април.

ВМРО и СДСМ постигнаа договор технички министер за внатрешни работи да биде Накле Чулев, поранешен директор на агенцијата за разузнавање Чулев беше предложен од Мицкоски во последен момент откако претходниот кандидат беше одбиен од власта. Потврдија дека Чулев е прифатлив кандидат за нив.

Останатите имиња од техничката влада се познати. Технички премиер од редовите на СДСМ ќе биде Спасовски, министерката Царовска е предложена за вицепремиер за економски прашања како наследник на Кочо Анѓушев. За министер за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ пак, е предложена Рашела Мизрахи. За доплнителен заменик во внатрешни работи е предложена Славјанка Петровска, додека пак, во труд и социјална политика Санела Шкријељ.

РЕКЛАМА

За дополнителен заменик-министер за администрација е предложена пратеничката Невенка Стаменковска, во земјоделие – Цветан Трипуновски, додека пак, за финансии – Гордана Димитриеска.

- Реклами -