11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаСветНаучниците создаваат нов вирус во облик на сипаници кој може да го...

Научниците создаваат нов вирус во облик на сипаници кој може да го уништи секој вид на рак

Научниците создадоа нов вирус во облик на сипаници, во обид да излечат рак.

Според експерименталните истражувања третманот наречен CF33 го намалил туморот кај глувците, според “Daily Telegraph”

Американскиот стручњак за карцином, професорот Јуман Фонг, го спровел третманот, кој пак е развиен од страна на австралиската биотехничка компанија Imugene.

Тие се надеваат дека третманот ќе биде тестиран веќе наредната година најмногу кај пациенти заболени од рак на дојката.

Според тестирањето доколку се мешаат сипаниците со други вируси, тоа е комбинација која може да го убие ракот.

Пациенти со рак, овој вирус директно ќе се вбризгува во нивните тумори.

Надежта е дека вирусот ќе ги инфицира канцерогените келии и ќе ги натера да експлодираат.

Успехот со глувците не гарантира дека вирусот ќе може да ги лекува луѓето, но професорот Фонг останува позитивен, бидејќи другите специфични вируси биле ефикасни во борбата против ракот кај пациентите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...

20 години од смртта на Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Македонија денеска ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски,...