12.5 C
Ohrid
петок, мај 7, 2021
Почетна Свет Научниците создаваат нов вирус во облик на сипаници кој може да го...

Научниците создаваат нов вирус во облик на сипаници кој може да го уништи секој вид на рак

Translate (Eng):[gtranslate]

Научниците создадоа нов вирус во облик на сипаници, во обид да излечат рак.

Според експерименталните истражувања третманот наречен CF33 го намалил туморот кај глувците, според “Daily Telegraph”

Американскиот стручњак за карцином, професорот Јуман Фонг, го спровел третманот, кој пак е развиен од страна на австралиската биотехничка компанија Imugene.

РЕКЛАМА

Тие се надеваат дека третманот ќе биде тестиран веќе наредната година најмногу кај пациенти заболени од рак на дојката.

Според тестирањето доколку се мешаат сипаниците со други вируси, тоа е комбинација која може да го убие ракот.

Пациенти со рак, овој вирус директно ќе се вбризгува во нивните тумори.

Надежта е дека вирусот ќе ги инфицира канцерогените келии и ќе ги натера да експлодираат.

Успехот со глувците не гарантира дека вирусот ќе може да ги лекува луѓето, но професорот Фонг останува позитивен, бидејќи другите специфични вируси биле ефикасни во борбата против ракот кај пациентите.

- Реклами -