8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаСветГЕРМАНИЈА ИЗГОТВИ МАПА ЗА РАБОТНИЦИ: Еве каде можете да се вработите

ГЕРМАНИЈА ИЗГОТВИ МАПА ЗА РАБОТНИЦИ: Еве каде можете да се вработите

За сите кои сакаат да се доселат и работат во Германија е подготвена мапа која ќе им помогне.

 

На веб-страницата на германската влада има мапа на која се дадени детали каде се најпотребни квалификувани работници во Германија.

 

Црвената боја ги означува федералните држави каде работниците се најпотребни. Колку е поинтензивна црвената, толку повеќе работници фалат. Се бараат работниците од областа на занаетчиството, техниката и здравството.

Од 1 март ќе стапи на сила Законот за имиграција за квалификувани работници во Германија. Но, тој освен предности, ќе има и ограничувања.Професионалците и нивните роднини кои доаѓаат во Германија би требало да добијат поголема поддршка од компаниите кога бараат сместување и спрема институциите.

Земјата сака целосно да го искористи и својот домашен потенцијал за работа.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...