8 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Забава Со 41,3 литри годишно по човек, Македонија е на петтото место во...

Со 41,3 литри годишно по човек, Македонија е на петтото место во светот по консумирање вино.

Translate (Eng):[gtranslate]

Со 41,3 литри годишно по човек, Македонија е на петтото место во светот по
консумирање вино, објави британскиот весник „Економист“.
Глобален лидер е Хрватска со 47,6 литри вино по човек во една година, втора е
Португалија со 46,5 литри, а трета Словенија со 42,8.
Пред Македонија е уште Франција со 41,9 литри, а веднаш зад нас се Швајцарија со
36,7 литри, Италија со 34,5, Уругвај со 28,1 итн.

РЕКЛАМА
- Реклами -